środa, 2 października 2013

Wypadanie włosów a hormony. Cz. 1 - mężczyźni

Witajcie po dłuższej przerwie! 


Nadal borykam się z nadmiernym wypadaniem włosów. Trwa to od lutego tego roku. Mimo zażywania preparatów wzmacniających, delikatności i  dbałości "o każdy włos" wciąż tracę ich każdego dnia bardzo dużo. Jak się okazało mam zaburzenia hormonalne co jest główną przyczyną wypadania włosów. Skłoniło mnie to do napisania dwóch postów o tej tematyce. Podzieliłam je na części dotyczące mężczyzn i kobiet. Dziś przedstawiam pierwszą część skierowaną głównie do Panów i zapraszam wszystkie Panie na drugi post, który ukaże się wkrótce i będzie dużo dłuższy.

Często, gdy mamy problem z przerzedzającą się czupryną nie bierzemy pod uwagę, że podstawowym problemem może być nieprawidłowy poziom poszczególnych hormonów. Łysienie takie może spotkać zarówno mężczyzn jak i kobiety.

google.pl

1. Łysienie androgenowe mężczyzn- przyczyny 


Choć łysienie w przypadku mężczyzny jest akceptowane przez społeczeństwo (w przeciwieństwie do łysienia kobiet) to wielu panom przeszkadza konieczność ubierania na czubek głowy tupecika. U mężczyzn główną przyczyną utraty włosów są hormony płciowe. Łysienie androgenowe stanowi 95% przyczyn nadmiernej utraty włosów u Panów. Zaczyna się pomiędzy 20-40 rokiem życia i pierwszą oznaką jest przerzedzenie włosów na linii czoła. Proces utraty włosów dzieli się na 8 etapów w skali Hamiltona.  Następnie tworzą się zakola oraz wypada coraz więcej włosów na czubku głowy.  Utrata włosów postępuje coraz dalej, niekiedy do momentu spotkania się łysiny na czubku głowy z zakolami. Włosy pozostają wtedy jedynie tuż przy uszach lub następuje całkowite wyłysienie. Utrata włosów postępuje falami raz lub dwa razy w roku. Łysienie androgenowe jest dziedziczne i niektórzy mężczyźni są na nie skazani poprzez posiadanie takich, a nie innych genów. Włos w miarę upływu czasu  staje się cieńszy i słabszy, a cebulka z której wyrasta przemieszcza się w kierunku powierzchni skóry.  Dochodzi równocześnie  do zaburzenia procesu odrastania włosów. Nowe włosy nie przypominają już tych wcześniejszych, mają teraz postać meszku.

2. Łysienie androgenowe mężczyzn- leczenie


W obecnych czasach nadal nie ma 100% skutecznej metody zapobiegającej temu  typowi utraty włosów. Istnieją jednak pewne metody leczenia, które wykazują częściową skuteczność. Jednym ze sposobów jest zahamowanie działania enzymu odpowiedzialnego za przekształcanie męskiego hormonu testosteronu w dihydrotestosteron, który jest główną przyczyną utraty włosów (to właśnie włosy wrażliwe na DHT zaczynają nadmiernie wypadać). Aby zapobiec łysieniu  stosuje się Finasteryd, który trzeba przyjmować regularnie i często przez okres wielu miesięcy, a niektóre leki  należy zażywać nawet dożywotnio. Odrost włosów i zahamowanie wypadania przy stosowaniu Finasterydu są widoczne u  ok. 50% leczonych osób.

Drugą metodą jest poprawa ukrwienia skóry głowy. Środek o nazwie Minoksidyl w postaci płynu trzeba wmasowywać w skórę głowy dwa razy dziennie. Skuteczność preparatu jest mniejsza niż w przypadku Finasterydu, bo wynosi ok. 30-40%. Leczenie trwa wiele miesięcy i ważna jest dbałość o systematyczne masaże. Niestety po okresie dwóch lat nie stwierdza się już poprawy i włosy zaczynają wypadać ponownie. 

Pozostaje jeszcze metoda jaką jest  przeszczep włosów.  Istnieją dwie metody przeszczepów - pierwszą z nich jest przeszczepienie płatów skóry z dużą ilością mieszków włosowych w miejsce największych ubytków włosów. Na zagęszczenie włosów czeka się 6 miesięcy. Drugą metodą jest przeszczepianie niewielkiej liczby włosów na bok lub tył głowy. Jest to "mini przeszczep", który powtarza się kilkaset razy przez co daje lepsze rezultaty, ale na efekty potrzeba znacznie więcej czasu, bo aż 2 lata.

google.pl

3. Łysienie androgenowe mężczyzn- zapobieganie?


Niestety prawda jest taka, że ani właściwa dieta, stosowane suplementy diety i  specjalne szampony nie przynoszą rezultatu w walce z łysieniem androgenowym mężczyzn. Swoich genów niestety nie zmienimy i jeżeli widzimy pierwsze oznaki łysienia spowodowanego hormonami, należy rozpocząć leczenie dostępnymi farmaceutykami, bo tylko takie podjęte kroki przyniosą efekty. Pomocne może okazać się także leczenie łojotoku i łupieżu tłustego, którt często towarzyszy łysieniu androgenowemu i przyspiesza utratę włosów. 

Tak czy siak wiele kobiet szaleje za mężczyznami z widoczną łysiną. Jestem ciekawa jakie są Wasze opinie drogie Panie? ;) Jesteście zwolenniczkami łysych mężczyzn czy może bujnej czupryny?

Pozdrawiam Was serdecznie i widzimy się w następnym poście skierowanym do Pań :)








9 komentarzy:

  1. Czekam na post skierowany do Pań ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. ja też czekam na post skierowany dla Pań. od poczatku tego roku, po odstawieniu antykoncepcji, stracilam połowę włosów, te które zostały są cieńkie i nie kręcą się jak kiedyś. jutro idę zbadac hormony płciowe, bo jestem przerazona..

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  4. przydałby się teraz post dla kobiet :3
    http://labelsout-lifedesigners.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  5. przed przystąpieniem do zwalczania łysienia warto pomyśleć o jego przyczynach, bo nie zawsze łysienie to naturalny proces. jeśli chodzi o panów informacje o różnych przyczynach można znaleźć na http://www.procerin.pl/wypadanie-wlosow.html, przyczyny są różne i często trzeba udać się po poradę do lekarza

    OdpowiedzUsuń
  6. świetny post :) może skorzysta jakis mężczyzna :)
    wiem, że nikt nie lubi zostawiania linków do siebie, ale u mnie od dzisiaj jest fajny Mikołajkowy konkurs z super nagrodą - może masz ochotę zaglądnąć :) mybeautyjoy.blogspot.co.uk

    OdpowiedzUsuń
  7. Hi! Your article rocks and is really a very good understand!
    Dog training Games

    OdpowiedzUsuń
  8. Posta bardzo przydatny, myślę, że dla wielu mężczyzn. Dużo rzetelnych informacji zostało w nim zamieszczonych.

    OdpowiedzUsuń
  9. Wielu mężczyzn bardzo ubolewa nad tym,że w młodym wieku tracą włosy. Niestety większość preparatów nie działa, ale jak to się mówi tonący brzytwy się chwyta. W każdym razie są metody na zatrzymanie włosów, ale nie jest to łatwe.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo mi miło, że odwiedziłeś/aś mojego bloga! Jeszcze milej będzie mi jeżeli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza.Dziękuję serdecznie za każdy komentarz nie będący spamem. :) Zapraszam ponownie!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Translate

Szukaj na tym blogu