czwartek, 4 września 2014

Wypadanie włosów a hormony. Cz. 2 - kobiety

Przepraszam za ogromnie długą nieobecność!

   Przepraszam wszystkich, którzy czekali z niecierpliwością na ten post. Dostałam wiele wiadomości oraz jak widać komentarzy pod ostatnim wpisem również stopniowo przybywało. W moim życiu wiele się zmieniło- piszę do Was jako inżynier architekt i jako przyszła panna młoda- ślub za równo miesiąc!

Już nie zanudzam, przechodzę do sedna sprawy, bo jest o czym pisać.


Wypadanie hormonalne włosów u kobiethttp://www.geste-wlosy.pl/informacje-dla-kobiet.php

Temat ten ma dla mnie duże znaczenie, bo dotyczy mnie bardzo mocno. Od kilku miesięcy walczę z nadmiernym wypadaniem włosów i po badaniach hormonalnych okazuje się, że to jest główna przyczyna utraty włosów. Pewnie nie jestem z tym problemem sama... U mnie w wyniku leczenia sytuacja nieco się poprawiła i utrata włosów jest obecnie znacznie mniejsza. Zachęcam Was do diagnozowania problemu, bo jak widać można z nim skutecznie walczyć :)


1. Najczęstsze przyczyny łysienia związanego z nieprawidłową równowagą hormonalną


a) Łysienie androgenowe kobiet - czynniki genetyczne (łysienie androgenowe jest dziedziczne)
 Łysienie tego typu dotyka głównie mężczyzn, ale może także dotyczyć kobiet. Utrata włosów występuje w konsekwencji zbyt dużej wrażliwości mieszków włosowych na hormony płciowe męskie. W wyniku tego włosy stają się cienkie i następuje ich przerzedzenie. Rzadko jednak dochodzi do całkowitej utraty włosów u kobiet, częściej jest to nadmierne wypadanie szczególnie w rejonie przedziałka i czoła (zakola). Problem ten pojawia się w wyniku zachwianej równowagi hormonalnej w organiźmie kobiety. Gdy mamy do czynienia ze zbyt wysokim poziomem męskiego hormonu testosteronu, możemy zaobserwować takie objawy jak  trądzik, namierne przetłuszczanie się skóry głowy oraz hirsutyzm, czyli występowanie namiernego owłosienia ciała na twarzy, plecach, brzuchu itp. Testosteron a właściwie  dihydrotestosteron (DHT)  atakuje mieszki włosowe powodując ich obkurczenie i zanik.  To właśnie geny decydują o wrażliwości mieszków włosowych na pochodne testosteronu.  Bardzo ważne w ustaleniu diagnozy jest oznaczenie poziomu poszczególnych hormonów.  Leczenie łysienia androgenowego powinno być dobrane zależnie od stopnia  zaawansowania choroby oraz od  stężenia hormonów męskich. Leczenie ma na celu zahamowanie procesu łysienia poprzez wydłużenie czasu aktywnego wzrostu włosa oraz odwrócenie procesu niszczenia mieszków włosowych.


 Praca "ŁYSIENIE ANDROGENOWE U KOBIETJAKO PROBLEM ESTETYCZNY I PSYCHOLOGICZNY"M. KAZIMIERCZAK, S. BIELECKA-GRZELA, A. KLIMOWICZ


b) choroby nadnerczy
Nadnercza odpowiadają m.in. za syntezę kortyzolu, aldosterolu, adrenaliny i noradrenaliny oraz hormonów płciowych. Do najczęstszych chorób nadnerczy należą  hiperaldosteronizm, choroba Addisona, zespół Cushinga czy guz chromochłonny.  Do objawów należą np. osłabienie, zmęczenie, 
drętwienie kończyn, nadciśnienie tętnicze lub spadek ciśnienia, wypadanie włosów, stałe odczuwanie zimna, bóle głowy, chudnięcie,  nadmierne owłosienie u kobiet, łojotok i trądzik,   zaburzenia miesiączkowania i wiele innych. W leczeniu stosuje się zależnie od rodzaju choroby leki powstrzymujące wydzielanie odpowiednich hormonów, obniżające ciśnienie tętnicze czy leczenie operacyjne polegające na usunięciu guza. W leczeniu stosuje się leki , których nie wolno odstawić (ani zmniejszać dawek) bez porozumienia z lekarzem. 

c) choroby przysadki mózgowej 
Jedną z chorób przysadki mózgowej jest niedoczynność. Objawy jakie jej towarzyszą to m.in. zaburzenia miesiączkowania, zanik owłosienia łonowego oraz pod pachami, wypadanie włosów, czasem łysienie, zmniejszenie piersi , bladość skóry, senny wyraz twarzy,  osłabienie. Do przyczyn należy brak równowagi hormonalnej, a nawet guz czy tętniak. Podstawą leczenia jest podawanie środków pozwalających wyrównać gospodarkę hormonalną organizmu. Powinno być ono prowadzone pod ścisłą kontrolą lekarza endokrynologa, a leki przyjmowane są przez całe życie. Jeśli przyczyną jest guz lub tętniak  stosuje się leczenie operacyjne.


d) nadczynność tarczycy
W przypadku tej choroby tarczyca produkuje zbyt dużą ilość hormonów. Sytuacja ta ma miejsce w np. chorobie Gravesa i Basedowa lub guzkach tarczycy. Nadczynność tarczycy jest jedną z najczęstszych chorób endokrynologicznych. Towarzyszą jej m.in. takie objawy jak: chudnięcie, wytrzeszcz oczu, zaburzenia miesiączkowania, nerwowość, niepokój, uczucie gorąca, wypadanie włosów. Istnieje wiele sposobów leczenia nadczynności tarczycy, najczęściej początkowo stosuje się leki obniżające poziom hormonów . Nie należy bagatelizować nadczynności tarczycy, ponieważ jest ona niebezpieczna dla zdrowia. Może prowadzić do  niewydolności serca czy osteoporozy. 


e) menopauza
W przypadku menopauzy towarzyszyć kobietom może niedoczynność tarczycy, zachwiana równowaga hormonów, zbyt wysoki poziom testosteronu, leki czy stres. Wszystkie te czynniki mogą przyczyniać się do nadmiernej utraty włosów. Gdy kobieta przestaje mieć owulację, organizm produkuje większą ilość hormonów męskich, które powodują łysienie typu męskiego. Kobieta może stosować terapię hormonalną zastępczą, by złagodzić przykre skutki menopauzy.  


f) przebyta ciąża i poród / poronienie
 Podczas ciąży poziom estrogenu w organiźmie kobiety jest bardzo wysoki. Ma to wpływ  na strukturę włosów  powodując powstrzymanie ich wypadania, ponieważ mieszki włosowe nie przechodzą w fazę katagenu.
 Jednak po ok. trzech miesiącach od porodu można zaobserwować zwiększone wypadanie włosów, ponieważ po przebytej ciąży poziom estrogenu wraca do normy. Zaczynają wypadać więc włosy, które powinny wypaść w ciąży, a także te, które naturalnie wypadają każdego dnia.  Wypadanie włosów powinno się jednak unormować samoistnie  po  6–9 miesięcy po porodzie lub później
w przypadku karmienia piersią
.g) Hashimoto (autoimmunologiczne zapalenie tarczycy) / Niedoczynność tarczycy
Jest to przewlekłe zapalenie tarczycy. Choroba ta należy do grupy schorzeń autoimmunologicznych, oznacza to iż organizm z niejasnej przyczyny uważa białka tarczycy za wrogie, po czym niszczy je. Tym samym dochodzi do stopniowego upośledzenia syntezy hormonów tarczycy. Choroba może przebiegać latami nie dając żadnych objawów. W początkowym stadium tarczyca wydziela prawidłową lub nadmierną ilość hormonów, ale po miesiącach/ latach może dojść do niedoczynności. Wtedy chore obserwują m.in. takie objawy jak senność, ciągłe zmęczenie, problemy z pamięcią i koncentracją, depresję,  suchość skóry, szybkie tycie i wypadanie włosów. Osoby chorujące na niedoczynność tarczycy powinny pozostawać pod stałą opieką lekarza endokrynologa. Należy sysematycznie  przyjmować odpowiednie leki, często do końca życia.

h) PCOS
Jest to zespół wielotorbielowatych jajników. Chorobę określa się jako zespół, ponieważ towarzyszy jej wiele nieprawidłowości. U kobiet rzadko dochodzi do owulacji, przez co są one czasowo niepłodne. Poziomy hormonów są mocno zaburzone. Często występuje podwyższony poziom testosteronu prowadzący do łysienia typu męskiego. Leczenie pcos polega na wyrównaniu poziomu hormonów za pomocą doustej pigułki antykoncepcyjnej jak i innych leków np. obniżających poziom hormonów męskich. Leczenie jest często konieczne, by kobieta mogła zajść w ciążę. PCOS towarzyszy wiele innych objawów np. przetłuszczanie się włosów, nadmierne owłosienie na twarzy, plecach i brzuchu, łatwe tycie, zaburzenia miesiączkowania, nadmierne wypadanie włosów. Zauważając u siebie powyższe objawy należy zgłosić się lekarza ginekologa.


i) cukrzyca
 Wypadanie włosów towarzyszące podwyższonemu stężeniu glukozy we krwi pojawia się dopiero po pewnym czasie trwania cukrzycy. Objaw ten nie musi występować u wszystkich chorych. Osoba chora traci włosy ze względu na wydłużoną fazę spoczynku włosa (fazę telogenową). Łysienie towarzyszące cukrzycy ma charakter rozlany, najbardziej nasilone jest w okolicy szczytu głowy. Wiadomym jest, że  gdy występuje u nas taki rodzaj łysienia należy jak najszybciej podjąć leczenie, ponieważ cukrzyca jest niebezpieczną dla zdrowia chorobą. Terapia dobierana jest oczywiście przez lekarza.


j) proces starzenia się
Wraz z wiekiem zdolność regeneracji naszego organizmu zmniejsza się.  Starzeniu się towarzyszy także utrata pigmentu włosa (siwienie) co wiąże się z cienszymi odrastającymi włosami. W wieku podeszłym ilość odradzających się mieszków włosowych jest coraz mniejsza. Jest to naturalny proces ,a  organizm z czasem syntetyzuje mniejszą ilość białek. Ważne jest aby dbać nie tylko o pielęgnację włosów szamponami/ odżywkami/ wcierkami, ale także należy zwrócić uwagę na właściwą dietę bogatą w witaminy i miko oraz makroelementy. Warto także wspomagać się suplementami diety.

2. Najczęstsze objawy towarzyszące wypadaniu włosów na tle hormonalnym (nie muszą występować wszystkie równocześnie- zależą od przyczyny, można mieć także liczne inne objawy)

- trądzik
- przetłuszczająca się cera
- nadmierne przetłuszczanie się włosów
-przerzedzanie się włosów na przedziałku,  następnie przerzedzenie włosów w obrębie  czoła               i okolicy    ciemieniowej 
- nadmierne owłosienie na twarzy, plecach, brzuchu, nogach itp.
- nieregularne miesiączki/ brak
-przybieranie na wadze
-chudnięcie
- zmęczenie, nerwowość, rozdrażnienie
-uczucie gorąca, poty
- depresja
- suchość skóry, włosów, paznokci


3. Jakie badania warto zrobić jeżeli podejrzewamy wypadanie włosów na tle hormonalnym?


-najpierw warto wykluczyć inne przyczyny, o których pisałam  TUTAJ oraz TUTAJ
-badania:
* morfologia krwi (np. anemia, niedożywienie)
* hormony tarczycy- TSH, T4-tyroksyna, T3-trójjodotyronina (zaburzenia w obrębie tarczycy)
*przeciwciała np. anty-TPO (przy Hashimoto)
* poziom testosteronu całkowitego i wolnego (PCOS), DHT 
*hormon LH, FSH, prolaktyna (PCOS)

* poziom kortyzolu i DHEA (choroby nadnerczy)
*poziom glukozy i insuliny (cukrzyca )
* progesteron, estradiol
* wykluczenie niedoboru witamin H, z grupy B, szczególnie B1, B9, B12, 
* poziom cynku, miedzi, żelaza (by wykluczyć niedobory)4. Jak leczyć? Od czego zacząć?

Przede wszystkim należy udać się do lekarza! Najpierw rodzinnego, by po wywiadzie lekarskim skierował nas na odpowiednie badania/ do odpowiedniej poradni. Po wykluczeniu innych przyczyn łysienia najprawdopodobniej  dostaniemy skierowanie do lekarza endokrynologa czy ginekologa. Pierwszym krokiem powinno być zdiagnozowanie problemu, poznanie przyczyny utraty włosów
i następnie wdrążenie odpowiedniego leczenia.
Pamiętajmy, że lecząc się na własną rękę nie likwidujemy problemu, a usuwamy jedynie przykre skutki. Jeżeli przestaniemy brać suplementy
i stosować inne metody, problem powróci. Dlatego tak ważna jest wizyta u odpowiedniego specjalisty. Wiele z przyczyn utraty włosów z powodu hormonów jest uleczalna dlatego warto zabrać się za tą sprawę poważnie. Leczenie po określeniu przyczyny łysienia dobierane jest indywidualnie przez lekarza i może obejmować np:

- przyjmowanie żeńskich hormonów płciowych w postaci pigułki antykoncepcyjnej -zespół wielotorbielowanych jajników
-obniżanie ustrojowego poziomu androgenów
- wyrównanie poziomu hormonów tarczycy ( przy nadczynności zażywanie leków przeciwtarczycowych; przy niedoczynności zażywanie brakujących hormonów)
-rozpoczęcie fitoestrogenowej kuracji w przypadku menopauzy
-przyjmowanie hormonów w przypadku ich niedoboru lub obniżanie hormonów w przypadku ich nadmiaru (choroby nadnerczy i przysadki mózgowej)
-preparaty stymulujące odrost włosów
- przeszczepienie włosów
-właściwa pielęgnacja włosów, możecie poczytać o tym TUTAJTUTAJ oraz TUTAJ

Terapia dobrana przez lekarza może obejmować duży wachlarz metod, począwszy od przyjmowania leków, a nawet po zabiegi operacyjne. Wszystko zależy od przyczyny choroby.

Wracam do Was na dobre :) W następnym poście pokażę moją aktualizację włosów oraz przedstawię plany jakie mam wobec swojej czupryny, a są to odważne plany :))

Pozdrawiam Was serdecznie,


ps. do miłośniczek i miłośników architektury, twórczości własnej, handmade i malarstwa - w końcu się zebrałąm na odwagę i zapraszam na mojego nowego drugiego bloga. Jest dopiero w powijakach (2 posty), ale mam nadzieję, że będzie moim drugim kawałkiem Internetu, do którego będę często wracać :)

Mój artystyczny blog:  http://archi-sketches.blogspot.com/16 komentarzy:

 1. Witam jesteś na stronie www.kosmetoblogi.blogspot.com, zapraszam teraz do grupy Kosmetoblogi na fb https://www.facebook.com/groups/707980639250291/, możesz tam sama dodawać swoje najnowsze posty. POZDRAWIAM!

  OdpowiedzUsuń
 2. mam stwierdzone androgeniczne łysienie, żebym miała opisać co przeszłam w dwóch słowach - nigdy więcej. traktuję włosy loxonem 5%, ale okropnie mi podrażnia. od jakiegoś czasu stosuję wcierkę seboradin forte, jest bez recepty, spróbowałam właściwie przez przypadek, no i......... chyba mój łysiejący czubek głowy łysieje jakby .... mniej? .... :) nie konsultowałam tego z lekarzem, powcieram jeszcze ze 3 tygodnie, dam znać :)))))))))))))))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czekam Więc na wiadomość :)
   Najważniejsze , że są efekty, a podrażnienie to reakcja opisana w ulotce jako skutek uboczny .
   Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
  2. ok, pojawiły się baby hair :)))))))))))))))))))) i zero podrażnienia :)))))))))) seboradinie kocham cie :D

   Usuń
  3. Cieszę się, że są efekty :)
   Miło mi, że napisałaś o nich, bo może to zachęcić innych do działania oraz dać im nadzieję :)
   Dziękuję i życzę jeszcze większych efektów!

   Usuń
 3. Witaj :)
  Jeśli twój blog potrzebuje odświeżenia wyglądu lub chcesz kompletnie, go zmienić? Nie czekaj, pisz śmiało. Zajmiemy się tym dla Ciebie.
  https://www.facebook.com/wystrojbloga?ref=hl

  OdpowiedzUsuń
 4. no tak hormony :/ trzymam mocno za Ciebie kciuki, aby się wszystko uregulowało i żebyś mogła się cieszyć dużą czuprynką :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Muszę iść do drugiego lekarza. Bylam pół roku temu, skarżąc sie na brak miesiączki nawet 4 miesiące, że wypadają mi wlosy od pol roku, i że zaczynają rosnąć mi wlosy w miejscach w których nie powinny, skierowała mnie na badania,hormon tarczycy, anty-po, prolaktyna i powiedziala, że jest wszystko w porzadku i wiecie cosna koniec powiedziala, że taka moja uroda:-( co mam robic, może za mało tych badań, wlisy wypadają jeszcze bardziej, a rosną jeszcze wieksze tam gdzie nie powinny:'( odziennie placze, a moj facet śmieje się, że bedziemy golic sie razem:'( boje sie że będę przez to bezplodna, jeszcze za rok wychodzę za mąż, jestem załamana, rozdrazniona, nerwowa. Sory, że tak smutam, musiałam się wygadac

  OdpowiedzUsuń
 6. Lekarz z tego co widzę nie skierował Cię na wszystkie badania jakie powinnaś mieć zrobione. W moim przypadku prolaktyna była w normie, a inne hormony przwrócone do góry nogami ;)) Rzeczywiście wybierz się do innego lekarza, bo te najbardziej brał pod uwagę nieprawidłowości w obrębie tarczycy, a przyczyn może być wiele innych. Nie trać wiary! Gdy już trafisz na odpowiedniego lekarza to można zdziałać cuda. Ps. porozmawiaj szczerze ze swoim mężczyzną, że jego żarty o wspólnym goleniu sprawiają Ci wiele przykrości- faceci czasami są tacy niedomyślni. Pozdrawiam Cię mocno i trzymam kciuki!

  OdpowiedzUsuń
 7. Czy po unormowaniu poziomu hormonów włosy odrosną w miejscach, w których wypadły i ich teraz nie ma?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że jeśli nie doszło do zaniku mieszków włosowych to włosy jak najbardziej stopniowo powinny odrastać. Ale na pewno trzeba pozbyć się przyczyny wypadania, zastosować odpowiednie leczenie.

   Usuń
 8. To raczej nie możliwe aby same z siebie odrosły, nawet jeśli hormony są już ustabilizowane

  OdpowiedzUsuń
 9. polecam także kilka ciekawych trików z tego artykułu:)
  http://dobrakosmetyczka.pl/artykuly/czytaj/327/fryzjerstwo/wypadajace-wlosy-to-juz-nie-problem/

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja mnóstwo włosów straciłam przez stresy w pracy :( Próbowałam różnych wcierek, szamponów, odżywek, ale nic nie pomagało i w końcu poszłam do dermatologa, bo byłam w czarnej rozpaczy. Przepisał mi biotebal, czyli lek z biotyną. Brałam przez kilka miesięcy codziennie jedną tabletkę, chociaż wydawało mi się to trochę mało. I podziałało. Już po kilku tygodniach wypadanie ustało, a pod koniec kuracji zauważyłam, że włosy odrastają. Teraz już wszystko się unormowało.

  OdpowiedzUsuń
 11. Jest kilka sposobów które moga pomóc. Jednym z nich jest na przykład mleczko pszczele które ma dobre właściwości poprawiające krążenie dzięki czemu włosy nie będą tak wypadały. Znaczenie ma także nasza dieta, ona może prowadzić do wypadania włosów oraz brzydkiej cery.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo mi miło, że odwiedziłeś/aś mojego bloga! Jeszcze milej będzie mi jeżeli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza.Dziękuję serdecznie za każdy komentarz nie będący spamem. :) Zapraszam ponownie!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Translate

Szukaj na tym blogu