środa, 24 października 2012

Przyczyny (nadmiernego) wypadania włosów.


Witam! Dziś kilka słów o wypadaniu włosów. Proces ten dotyczy KAŻDEGO z nas. Jednak co robić, gdy włosy wypadają w nadmiarze, a na głowie nie ma śladu po bujnej czuprynie?Skupmy się najpierw na tym dlaczego włosy wypadają:Włos to twór naskótka występujący u ssaków. Składa się z podstawowego składnika budulcowego- keratyny. Keratyna jest białkiem, który buduje także nasze paznokcie Na głowie człowieka znajduje się od 100-150 tys. włosów. Musimy pamiętać o tym, że włos jest strukturą martwą wyrastającą z cebulki włosowej umieszczonej w mieszku włosowym. Możemy wyróżnić trzy fazy cyklu włosowego:1. To anagen  (faza wzrostowa) Trwa od 2 do 8 lat. Wtedy to komórki w brodawce włosa ulegają gwałtownemu rozmnażaniu. Wytwarzają łodygę, która przebija się przez skórę głowy, by wyjść na zewnątrz. Wtedy też korzeń włosa przemieszcza się w dół by otrzymać pożywienie do wzrostu włosa. Jeżeli nasza faza anagenowa jest krótka to nie jesteśmy w stanie zapuścić długich włosów. Jeżeli faza ta jest długa to włosy (roznące średnio 1,5cm na miesiąc) mogą urosnąć w czasie tej fazy nawet do półtora metra!2. To katagen  ( faza przejściowa). Faza ta następuje po antagenie. Jej trwanie wynosi od 2-4 tygodni. W tym czasie korzeń włosa kurczy się, a wzrost włosa zostaje zahamowany. Włos jednak jeszcze nie wypada. Łodyga włosa nie jest zaopatrywana w pożywienie, bo odrywa się od korzenia. W tym czasie powstaje nowa brodawka włosa. W tym czasie włos obumiera.3. To telogen (faza spoczynku). Jej czas trwania wynosi ok. 2 miesiące. Brodawka włosa oddziela się od korzenia. Po pewnym czasie zaczyna produkować nowy włos. Stary włos wypada, a na jego miejsce zaczyna rosnąć nowy. Na naszej głowie znajduje się 10-15% włosów będących w tej fazie. Po fazie telogenowej cykl życia włosa dobiega końca.


To, że włosy wypadają jest normalnym zjawiskiem. Problem pojawia się wtedy, gdy zaczynają wypadać nadmiernie. Normalnie tracimy ok. 100 włosów dziennie i liczbą tą nie należy się niepokoić. Jednak nie zawsze wypadanie włosów jest procesem naturalnym, czasami ma podłoże chorobowe.

Najczęstsze przyczyny wypadania włosów:


1. Zmiany hormonalne

Wypadanie włosów u mężczyzn związane jest z hormonem męskim- testosteronem. Hormon ten, odpowiedzialny za cechy męskie produkowany jest przez jądra i korę nadnerczy. Jego wysoki poziom prowadzi do utraty włosów(działa osłabiająco na mieszki włosowe).U kobiet wypadanie włosów może również mieć związek z hormonami. Mowa tu o estrogenach (żeńskich hormonach płciowych). Gdy dochodzi do obniżenia estrogenów w organiźmie kobiety np. po porodzie (poziom owych hormonów spada kilkaset razy!), po zaprzestaniu stosowania antykoncepcji hormonalnej czy w okresie menopauzy. Wypadanie włosów może być również spowodowane chorobami jajników- np. zespół jajników policystycznych.2. Niedobór witamin i składników odżywczych


Właściwy poziom witamin i składników odżywczych w organiźmie pozwala na prawidłową budowę włosa. Jeśli witamin brakuje np. spowodowane jest to ubogą dietą, błędami żywieniowymi, restrykcyjnym odchudzaniem czy np. zaburzeniami odżywiania, to nie jest możliwe zbudowanie mocnej i zdrowej struktury włosa, włosy stają się słabe i wypadają. Może być to różnież spowodowane zaburzeniami wchłaniania witamin w przewodzie pokaromowym.Które z witamin są tak ważne? Niedobór witaminy B oraz H jest kluczowy. Gdy brakuje biotyny (witamina H) włosy mogą nadmiernie się przetłuszczać, ponieważ nie dochodzi do normalizacji pracy gruczołów łojowych. Co robić gdy brakuje nam owych witamin? Przede wszystkim trzeba urozmaicić dietę! Wypadanie włosów powoduje też brak i nadmiar witaminy A. Przyjmowanie preparatów, np. drożdży, witamin z grupy B, biotyny lub aminokwasów czasem przynosi poprawę. Niedobór cynku równieź może być kluczową przyczyną utraty nadmiernej ilości włosów.3. Niewłaściwa pielęgnacja włosów


Częste suszenie włosów zbyt gorącym powietrzem osłabia strukturę włosów. Stają się one słabsze, suche i łamliwe. Łuski otwierają się i są podatne na niszczenie. Podobnie na włosy działa prostowanie prostownicą czy kręcenie za pomocą lokówki. Zabiegi te wykonywane zbyt często i niepraidłowo (bez ochrony termicznej, wykonywane na mokrych włosach itp.) przyczyniają się do nadmiernego wypadania włosów.Częsta koloryzacja włosów, rozjaśnienie, trwała ondulacja również negatywnie odbijają się na naszych włosach. Trzeba pamiętać o odpowiednim nawilżaniu włosów, doborze odpowiednich kosmetyków (szampon, odżywka, maska) oraz przyrządów (szczotka, grzebień, frotki, wsuwki ) do rodzaju włosów oraz delikatnym rozczesywaniu- nie wolno włosów szarpać, rozczesywać gwałtownie i "na siłę". Należy wystrzegać się również tarcia mokrych włosów o ręcznik  w celu ich podsuszenia.4. Choroby skóry


Łupież tłusty-

Przylegające do skóry głowy łuski włosa  utrudniają mieszkom normalne funkcjonowanie. Zostaje zaburzone mikrokrążenie przez co częściowo tlen jest pobierany z powietrza, a nie przez krew. Sebum produkowane przez gruczoły łojowe nie  odpływa  co powoduje  zalanie mieszka włosowego nagromadzonym sebum, co również nie działa na niego korzystnie. Przy łupieżu pomocne okazują się specjalne szampony przeciwłupieżowe.


Łuszczyca-

Kiedy choroba dotyka owłosionej skóry głowy, duże strupy mogą być przyczyną zabliźniania się mieszków włosowych znajdujących się poniżej.


Grzybica owłosionej skóry głowy-

choroba ta nie przyczynia się do wypadania włosów, a do ich łamania blisko przy skórze głowy. 


 Łojotokowe zapalenie skóry-


jeżeli nasze gruczoły łojowe produkują zbyt dużo sebum to dochodzi do ognisk zapalnych bądź stanów ropnych. Zjawiska te powodują wypadanie włosów, a towarzyszące im pokawianie się blizn pozostawia po sobie łyse już na zawsze obszary.

5. Anemia

Niedokrwistość wynikająca z niedoborów żelaza może być przyczyną intensywnego wypadania włosów. Żelazo bierze udział w budowaniu prawidłowej i zdrowej struktury włosa. Gdy zaczyna go brakować w krótkim czasie może pogorszyć się kondycja włosów i nasilić ich wypadanie.


6.  Zatrucie

Gdy organizm zostanie narażony na szkodliwe działanie niektórych związków np. rtęci, arsenu, kwasu bornego, dojść może do nadmiernej utraty włosów. Nie następuje ona natychmiastowo, a w odstępie 2-3 tygodni od zatrucia. 


7. Słona woda i promienie UV


Wypadanie włosów często nasila się po okresie letnim. Dzieje się tak dlatego, że włosy narażone są na promieniowanie UV, kąpiele w słonych wodach morskich czy chlorowanym basenie.8. Stres

W wyniku pernamentnego stresu wydziela się więcej prolaktyny, której nadmiar powoduje utratę włosów. Wiadomym jest, że nie jesteśmy w stanie wyeliminować z naszego życia sytuacji strsowych, ale możemy nauczyć się jak sobie w nich radzić. Drugą przyczyną wypadania włosów może być przeżyty szok. Utrata włosów w tym wypadku może trwać nawet kilka miesięcy.


9. Gorączka

Wysoka gorączka trwająca kilka dni może spowodować utratę włosów. Nie wypadają one od razu po ustąpieniu objawów, a w czasie od 2-4 miesięcy później. 


10. Niektóre leki

Stosowanie antybiotyków , leków immunosupresyjnych, przeciwzakrzepowych, leków ze złotem (stosowanych w reumatologii) oraz cytostatyków potocznie nazywanych chemią - może powodować już po trzech tygodniach od  rozpoczęcia kuracji całkowite wyłysienie, na szczęście włosy po niej odrastają.


11. Geny

Skłonność do nadmiernego wypadania włosów, a zwłaszcza łysienia plackowatego u mężczyzn mogą być również zapisane w genach. 


Łysienie plackowate-

są to pewne ogniska, w których włosy zaczynają nagle wypadać.  Przy wypadaniu włosów nie ma zaniku mieszków włosowych, chyba że proces jest postępujący i zostawi się go bez leczenia. Tak jak przy leczeniu łysienia łojotokowego, przyjmuje się duże dawki witamin, szczególnie grupy B, B2 


12. Wiek

Wiek - w wieku, w którym kobieta przechodzi menopauzę dochodzi do padku aktywności jajników. Wiąże się to z wypadaniem włosów.


13. Choroba psychicznaTrichotillomania jest to choroba psychiczna, która polega na tym, że chory wyrywa sobie włosy- czasami nieświadomie  - wówczas chory nie może się opanować i robi to - na przykład podczas snu. Chorzy mają potrzebę wyrywania włosów, często dotykają je, a nawet połykają. Konsekwencją takiego zachowania są znaczne ubytki włosów w skórze głowy.Najważniejszym krokiem w poradzeniu sobie z nadmiernym wypadaniem włosów jest rozpoznanie czym jest ono spowodowane. Gdy poznamy już przyczynę można uchronić się przed dalszą utratą włosów.

Przyczyny już znamy ;) W następnym poście opiszę jak radzić sobie z nadmiernym wypadaniem włosów :)


12 komentarzy:

 1. Uwielbiam twój blog! Właśnie go odkryłam i będę zaglądać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Twój blog jest bardzo przydatny . Będę go często odwiedzała XD

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Radzę wypróbować procerin: http://rsnl.pl/
  Chyba najlepszy z dostepnych na rynku...

  OdpowiedzUsuń
 5. Hej trafilam tu przypadkiem,bo szukam przyczyn wypadania moich wlosow. Sa doslownie wszedzie! Na poduszce, w wannie, na szczotce. Nie wiem od czego... musze zmienic przyzwyczajeniai sposob mycia i suszenia. Od tego zaczne, zobaczymy czy to sie zmieni.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja walczę bardzo prosto ale równocześnie skutecznie ¬ Biokap Anticaduta i po 2 miesiącach wygrywam z łysieniem :)

  OdpowiedzUsuń
 7. https://beautybloog.wordpress.com/ polecam przydatne tipy

  OdpowiedzUsuń
 8. wax angiesli pilomax i maski Natural Classic
  Warto je wypróbować wielu osobom już pomogły.....naprawde są godne polecenia

  OdpowiedzUsuń
 9. Masz piękne włosy a ktoś ci poprostu zazdrości ja wczoraj dałam oliwe z jogurtem i żółtkiem na włosy ale w tyg zrobię same nakładanie oliwy z oliwek co najmiej na 3 godziny zobacze jak bedą wyglądać wczoraj trzymałam 5 godz bo przy dzieciach jest zawsze co robić pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. Pilomax ma dobre maski, które wzmacniają włosy, powstrzymują ich wypadanie, regenerują i przyśpieszają porost nowych włosów. Warto spróbować.

  OdpowiedzUsuń
 11. Warto zrobić sobie dłuższą kurację tabletkami biotebal z biotyną, bo to skutecznie hamuje wypadanie. Do tego biotyna też wzmacnia włosy i pobudza i porost

  OdpowiedzUsuń
 12. Stres bardzo źle działa na nasze zdrowie, a mamy go strasznie dużo w życiu. Za to można podpierać zdrówko za pomocą dobrej diety. Moja ciocia była dietetykiem, więc serio, wiem o czym mówię. Ja teraz korzystam z porad dietetyka online Foodwise. To naprawdę super poradnia. Prowadzą kanał na youtubie - widać, że dietetyka to nie tylko ich praca, ale i pasja :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo mi miło, że odwiedziłeś/aś mojego bloga! Jeszcze milej będzie mi jeżeli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza.Dziękuję serdecznie za każdy komentarz nie będący spamem. :) Zapraszam ponownie!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Translate

Szukaj na tym blogu