poniedziałek, 29 października 2012

Co nam natura dała? Płukanki ziołowe na porost włosów

Moje włosy po czwartym olejowaniu:



Gdy włosy nadmiernie wypadają warto sięgnąć po to co naturalne czyli zioła. Mogą mieć zbawienny wpływ na nadmierną utratę włosów. Aloes, pokrzywa i liście brzozy stymulują porost włosów. Skrzyp polny, który jest doskonałym źródłem krzemionki, wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu. Napary ziołowe stosować można do płukania włosów po każdym myciu. Można również przelać napar do butelki ze spryskiwaczem i rozpylać na włosy tworząc naturalną "mgiełkę". Inne zioła, które można stosować do przygotowania płukanek to arnika górska, nagietek, rozmaryn, rumianek i łopian. Napary z pokrzywy i skrzypu polnego możemy także pić- już po miesiącu regularnego stosowania można zaobserwować "baby hair" :) Musimy tylko pamiętać, że pijąc skrzy polny powinniśmy zażywać witaminę B1, bo dochodzi do jej wypłukiwania. 

W tej części opiszę kilka płukanek ziołowych dobrych na wzmocnienie nayszch włosów oraz masek, toników i wcierek ziołowych :)


Płukanki ziołowe na wzmocnienie i porost włosów

Płukanki wykonane z naparów ziołowych są jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z wypadaniem włosów. Stosujmy zioła bogate w krzemionkę, które pobudzają krążenie oraz działają kojąco na skórę głowy. Najskuteczniejszy jest skrzyp polny, rozmaryn i pokrzywa. Njpierw zaparzamy zioła, następnie studzimy napar i używamy do ostatniego płukania włosów- rozcieńczamy z wodą. Równie skutecznym sposobem jest spryskiwanie włosów i skóry głowy płynem ziołowym tzw "mgiełką"- w tym celu musimy przelać schodzony ziołowy napar do butelki z atomizerem i spryskiwać nim włosy i skórę głowy. 

Płukanka ze skrzypu polnego
2 łyżki stołowe suszu ziela Skrzypu polnego zalewamy szklanką wrzątku, parzymy pod przykryciem 20 minut, po czym odcedzamy. Ostudzony napar rozcieńczamy z 3 szkl chłodnej wody (chłodna woda domyka łuski włosa) i stosujemy jako płukankę na umyte i wypłukane z szamponu włosy.

Płukanka z pokrzywy zwyczajnej
3 łyżki stołowe suszu z pokrzywy zwyczajnej zalewamy szklanką wrzątku, po zaparzeniu odcedzamy susz i pozostawiamy napar do wystudzenia. Chłodny napar rozcieńczamy z 3 szkl. chłodnej wody i stosujemy jako płukankę do włosów.

Płukanka z szałwii i rozmarynu
Po dwie łyżki suszu szałwii i rozmarynu zalewamy wodą. Postępujemy jak w przypadku płukanki ze skrzypu polnego. (Można wykonać także osobne płukanki z szałwii i rozmarynu).

Płukanka z nasturcji
Garść liści nasturcji zalej 1/2 l wrzątku i pozostaw do naciągnięcia. Po ostygnięciu przecedź przez gazę. Możesz używać jako płukanki - jeżeli przelejesz do buteleczki z atomizerem i przed suszeniem suszarką spryskasz włosy u nasady, będą lepiej usztywnione.

Płukanka z chmielu
Piwo zawiera chmiel. Możemy je więc wykorzystać jako płukankę. Uzywamy "odstanego piwa"- bez bąbelków. We włosy na całej długości wcieramy ¾ szklanki jasnego piwa. Po dziesięciu minutach myjemy głowę. Następnie przy pomocy waciku rozprowadzamy ćwierć szklanki piwa, tylko tym razem już go nie spłukujemy.  

Płukanka z liści brzozy
Szklankę ususzonych liści brzozowych trzeba zalać szklanką spirytusu i szklanką wody. Macerat należy trzymać w ciemnym pomieszczeniu około 10 dni. Po tym czasie specyfik trzeba przecedzić przez gazę i przelać do nieprzezroczystego naczynia. Preparat wcieramy we włosy po każdym myciu. Dzięki temu nadamy włosom blasku, objętości i energii.

Płukanka z kwiatu lipy
Do przyrządzenia płukanki z kwiatu lipy potrzebujemy łyżeczkę do dwóch suszu na jedną filiżankę napoju. Zalewamy wrzątkiem i pozostawiamy przykryciem na 5-10 minut. Odcedzamy. Rozcieńczamy z wodą i płuczemy włosy.

Płukanka z korzenia mydlnicy
2 łyżki suszonego korzenia mydlnicy zalać należy szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem 15-20 minut. Po przecedzeniu dodajemy kilka kropli soku z cytryny. Płuczemy włosy regularnie, po każdym myciu. Wywarem można także myć włosy i twarz. Skóra staje się delikatna i mniej się przetłuszcza. Wzmacnia cebulki włosowe.

Płukanka z liści gruszy
Przygotowujemy napar z suszonych liści gruszy . 1 łyżeczkę liści zalewamy szklanką wrzątku. Ostygnięty  napar  przecedzamy i płuczemy nim włosy. Płukanka gruszkowa przeciwdziała wypadaniu włosów. Działa wzmacniająco na cebulki włosowe. 

Płukanka z czarnego bzu
 2 lyzki kwiatów czarnego bzu zalewamy  szklanka wody i gotujmy przez 5-10min. Następnie odcedzamy. Ostudzonym naparem płuczemy włosy. 

Płukanka z łopianu
2 łyżki rozdrobnionego korzenia łopianu zalej 1/2 l ciepłej wody. Przykryj i gotuj przez 5 minut od zawrzenia. Wystudź a następnie przecedź. Umyte włosy opłucz odwarem, lekko masując skórę. Nie osuszając, owiń głowę ręcznikiem. Po 5 minutach włosy rozczesz i zostaw do wyschnięcia.

Płukanka z lawendy (ocet lawendowo-brzozowy)
Potrzebujemy 2 łyżeczki suszonych liści brzozy, 3 łyżeczki suszonego kwiatu lawendy, 1,5 litra octu owocowego oraz kilka kropel lawendowego olejku eterycznego. Wszystkie zioła wraz z octem przelewamy do butelki, odstawiemy w suche i ciemne miejsce na czas około 1 tygodnia. Następnie wywar filtrujemy i dodajemy do niego lawendowy olejek eteryczny. Ocet stosować po zmieszaniu z wodą w proporcji 1:2. Po umyciu włosów po prostu wcieraj mieszankę we włosy i w skórę głowy. Nie spłukuj.

Płukanka z kłączy tataraku
2 łyżki kłącza tataraku zalej 1/2 l ciepłej wody i gotuj pod przykryciem przez 15 minut. Odstaw do ostygnięcia, a następnie przecedź. Po umyciu włosów spłucz je odwarem, lekko masując głowę. Delikatnie wytrzyj włosy ręcznikiem i zostaw do wyschnięcia.

Płukanka z rokitnika
Po garści owoców, liści i gałązek rokitnika zalewamy szklanką wrzącej wody. Pozostawiamy pod przykrycie 10 min. Odcedzamy i płuczemy naparem włosy.


Maski i wcierki/toniki ziołowe na porost  i wzmocnienie włosów


Maska z czarnej rzepy
Dorodne warzywo należy zetrzeć na tarce o drobnych oczkach. Odcisnąć sok i wetrzeć go w skórę głowy, najlepiej na pół godziny przed myciem. Pomoże na wypadanie włosów. 

Przepis 2: Do wywaru potrzebujemy: 10 łyżek świeżego soku z czarnej rzepy, 4 łyżki suszonych liści pokrzyw, łyżkę szałwi, 2 łyżki rozmarynu i ziela skrzypu. Wszystkie składniki umieszczamy w słoiku. Następnie całość zalewamy szklanką czystej wódki.Mieszankę szczelnie zamykamy i odstawiamy na dwa tygodnie w ciemne i ciepłe miejsce. Co jakiś czas potrząsajmy słoikiem. Po czternastu dniach przecedzamy powstały roztwór i nacieramy włosy każdego wieczora.


Wcierka z Bylicy Boże drzewko
Do garnka wsypujemy 50 gram bylicy i zalewamy 1,5 szklanki wrzątku. Parzymy do ostudzenia, po czym odcedzamy. Następnie 1/2 szklanki naparu mieszamy z 1/2 szklanki wódki. Tak przygotowany tonik przechowujemy w lodówce.Płynu używamy do wcierania w skórę głowy, lecz musimy go najpierw rozcieńczyć (1 łyżkę toniku mieszamy z 1 łyżką przegotowanej wody).

Nalewka pokrzywowa do wcierania
10 dag świeżego ziela pokrzywy zwyczajnej  i 100 ml spirytusu zmiksuj, wlej do słoika, szczelnie zamknij i odstaw w ciemne miejsce na 2 tygodnie. Raz na tydzień wcieraj nalewkę w skórę głowy i we włosy, rozczesz i zostaw do wyschnięcia.

Tonik z tataraku
2 łyżki kłącza tataraku zalej szklanką wody. Gotuj pod przykryciem podgrzewaj na małym ogniu 10 minut. Zostaw do wystygnięcia, potem przecedź. Zmieszaj w równych ilościach odwar i czystą wódkę, przechowuj w szczelnie zamkniętej butelce. Po umyciu włosów wmasuj nieco toniku w skórę głowy, owiń ręcznikiem. Po 5–10 minutach rozczesz włosy i zostaw do wyschnięcia.

Odżywka z macierzanki piaskowej

Potrzebujemy:4 łyżki stołowe macierzanki, 4 łyżki stołowe pokrzywy, 200 ml octu jabłkowego, 200 ml wody. Macierzankę i pokrzywę wsypać do małego garnka, zalać wodą. Zawartość zagotować, a następnie odstawić na 15 min. Napar przefiltrować, dodać do niego ocet i odstawić, aby przestygł.
Tak przygotowaną odżywkę delikatnie wmasować we włosy i skórę głowy. Po 15 min. włosy i skórę głowy dokładnie wypłukać.

Aloesowy tonik

 Liście aloesu drobno posiekaj i zalej 1 szklanką czystej wódki, odstaw na dwa tygodnie w szczelnie zamkniętym słoiku. Po dwóch tygodniach oddziel resztki miąższu od toniku i przelej go do naczynia z ciemnego szkła, przechowuj w zaciemnionym miejscu. Tonik wcieraj w skórę głowy 2 razy w tygodniu na noc (rano konieczne będzie umycie włosów).

Maska cebulowa.

Zetrzyj na tarce cebulę, dodaj 1 żółtko, 2 łyżki  gęstej maski i 1 łyżkę oleju. Następnie nałóż na skórę głowy na 1 godzinę. Zmyj szamponem.

Wcierka z Czosnku
4 duże ząbki czosnku przecisnąć przez wyciskarkę. Przez gazę odcisnąć sok. Wetrzeć w skórę głowy na godzinę i trzymać w czepku i ręczniku. Potem spłukać i umyć głowę szamponem. 

Woda kasztanowa

 Ok 10 łyżek suszu z kwiatów kasztanowca zalewa się 1/2 szklanki wódki i odstawia na 14 dni. Następnie przecedza się i przelewa do buteleczki z atomizerem. Spryskuje się skórę głowy.

Woda brzozowa

 Do ciemnego  słoika szklanego wkładamy kilka dużych garści wysuszonych liści brzozy, następnie
zalewamy je 100 ml bardzo mocnego czystego alkoholu (najlepeij 80proc.) i taką samą ilością czystej wody. Odstawiamy na 10 dni wstrząsając co jakiś czas  słoikiem. Ważne by stał on w ciemnym miejscu. Następnie napar przecedzamy. Spryskujemy wodą brzozową skóręgłowy.

Nalweka z Żeń-szenia
Wysuszony, pokrojony lub rozdrobniony korzeń żeń-szenia (30 gramów) zalewamy 0.25 litra 50-70-procentowego spirytusu, odstawiamy w cieple miejsce na minimum 4 tygodnie, co kilka dni mieszamy. Potem przecedzamy, przelewamy do buteleczki z atomizerem i spryskujemy skórę głowy.

 Nalewka nagietkowa
Dużą garść świeżych (ewentualnie dwie garści suszonych) kwiatów nagietka zalać w słoiku 0,5 l wódki, szczelnie zamknąć i odstawić na 14 dni w ciepłe miejsce. Co jakiś czas należy silnie wstrząsać słoikiem. Po tym czasie należy przecedzić nalewkę przez gęstą gazę, przelać do szczelnie zamykanej buteleczki lub słoika. Przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu. Stosować zewnętrznie, w rozcieńczonej formie.

Nalewka z pięciornika
Pół szklanki wymytych i pociętych kłączy pięciornika zalać  szklanką spirytusu i rozcieńczyć z 50 ml przegotowanej zimnej wody. Nalewkę odstawićna 10 dni w ciemne miejsce. W tym czasie z macerujących się kłączy uwalniane są do alkoholu garbniki, które mają działanie lecznicze. Później zioło odcedzić. Przed użyciem rozcieńczyć. Pryskać skórę głowy.

Nalewka nasturcjowa
Pół szkl. ziela lub kwiatów nasturcji zalać 400 ml wódki; wytrawiać 14 dni; przefiltrować. Przed użyciem rozcieńczyć z wodą. Pryskać nalewką skórę głowy.
sok z łopianu

Napar z  liści kocimiętki właściwej 
Do 0,5 litra czystej 40% wódki dodaje się 100 gram suszonych liści lub ziela i pozostawia na 2 tygodnie w zacienionym miejscu. Nalewkę należy codziennie wstrząsnąć. Po upływie 2 tygodni zioła odcedza się, a nalewkę rozcieńcza dwoma szklankami (400ml) przegotowanej wody. Miksturę przechowuje się w lodówce, w ciemnej butelce. Pryska się skórę głowy.

Żywokost korzeń
Wykopujemy korzeń , dobrze go myjemy i szorujemy szczotką , tniemy na małe kawałki i napełniamy nim ściśle butelkę aż po szyjkę. Zalewamy żytniówką lub dowolną wódką owocową i pozostawiamy przez 14 dni na słońcu lub gdzieś w pobliżu pieca. Wódka musi zakrywać korzenie. Następnie filtrujemy i przed użyciem rozcieńczamy wodą. Spryskujemy skórę głowy.

Nalewka z kłączem perza , pięciornikiem, przywrotnikiem i krwawnikiem
 Po 50 g – liść brzozy, liść pokrzywy, ziele krwawnika, ziele przywrotnika, ziele skrzypu polnego, ziele tymianku, kłącze pięciornika kurze ziele, korzeń łopianu, kłącze tataraku, kłącze perzu, ziele fiołka trójbarwnego, nalewka – 3 łyżki ziela pokrzywy, 3 łyżki liści brzozy, 3/4 litra spirytusu. Zioła zalać alkoholem. Odstawić w słoiku na 10dni, wstrząsać codziennie zawartością. Odfiltrować i spryskiwać skórę głowy- przed użyciem rozcieńczyć.

Maseczka kozieradkowa
Sproszkowaną kozieradkę mieszamy z wodą, tak by powstała pasta, nakładamy na włosy i skórę głowy na około 1 godzinę, po czym myjemy włosy szamponem. 

Maseczka miodowo-cynamonowa
Mieszamy odrobinę oliwy z oliwek z miodem i cynamonem. Maskę wmasowujemy w skórę głowy i włosy, pozostawiamy na 15 minut, po czym zmywamy łagodnym szamponem. Zabieg powtarzamy 3-4 razy na tydzień.

Maseczka ajurwedyjska
Do 1/2 szklanki podgrzanego oleju kokosowego dodajemy trochę sproszkowanej amli. Ostudzoną maskę nakładamy na włosy i skórę głowy, pozostawiamy na 30 minut, po czym zmywamy szamponem.

Kuracja babci
Najprostszy sposób na maseczkę zapobiegającą wypadaniu włosów to zmieszanie dwóch żółtek jajka z dwiema łyżkami olejku rycynowego. Tak przygotowaną maskę wmasowujemy we włosy i skórę głowy, zostawiamy na 30 minut, po czym dokładnie spłukujemy. Istnieje wiele różnych wersji tej tradycyjnej maseczki. Aby wzmocnić jej działanie dodaj do niej odrobinę soku z cytryny, 1 łyżkę miodu, 1 łyżkę jogurtu lub odrobinę drożdży - w zależności od upodobań i od tego co masz w lodówce.

Kuracja cebulowa
 Najprostszym i najtańszym sposobem jest stosowanie soku z cebuli bezpośrednio na skórę głowy. Świeżo wyciśnięty sok z cebuli wmasowujemy delikatnie w skórę głowy i pozostawiamy na 30 minut, po czym myjemy włosy szamponem. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty kurację należy stosować przez co najmniej 3 miesiące.


Maseczka z cebuli i oleju łopianowego
 Maskę do włosów z cebuli warto robić przynajmniej raz w tygodniu, a już po miesiącu widoczne są rezultaty. Potrzebne są:1 cebula, 2 łyżki olejku łopianowego,1 żółtko.Zetrzyj świeżą cebulę (na tarce lub w sokowirówce), do papki dodaj olejek łopianowy i żółtko. Nałóż maseczkę na całe włosy i wetrzyj w skórę głowy. Pozostaw na ok. godzinę.

Przepis na olejek łopianowy:


15 g suchego korzenia łopianu zalej 100 g ciepłej oliwy z oliwek. Odstaw na dwa tygodnie w szklanej ciemnej buteleczce. Po tym czasie olejek odcedź. Stosuj na skórę głowy na 2 godziny po czym umyj włosy szamponem.

Maska z amli
 Odpowiednią ilość sproszkowanej amli wymieszaj z niewielką ilością wody, aby powstała gęsta pasta. Pastę nałóż na skórę głowy lub twarzy i delikatnie masuj opuszkami palców. Pozostaw pastę na głowie na 30-45 min, a następnie zmyj dokładnie wodą.


W następnym poście napiszę o nalewkach/maskach/wcierkach dających inne efekty na włosach :)

8 komentarzy:

  1. Bardzo przydatne informację

    Na pewno wypróbuję

    Dziękuję : )

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. :)) daj znać jakie będą efekty. Pozdrawiam!

      Usuń
  2. Ile informacji, dzięki wielkie! Dziś wypróbowałam płukankę z pokrzywy, moje włosy są po niej świetne, dużo większa objętość, są miękkie i takie puszyste. Jutro wypróbuję jeszcze coś, naprawdę świetny wpis :)

    OdpowiedzUsuń
  3. od kilku miesiecy stosuję płukanę oraz napar do picia z pokrzywy jestem zachwycona( mimo tego ze nie stosowałam regularnie) , natomiast dzisiaj nazbierałam i suszę skrzyp polny zobaczę czy będą efekty ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. napisala pani w tym poscie o baby hair i chcialam sie zapytac o przepis na zapuszczenie ich :) :*

    OdpowiedzUsuń
  5. ile razy w tygodniu stosować płukankę?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wcierki, które możemy kupić np. Jantar- możemy stosować codziennie. Ważna jest systematyczność, aby wcierka przyniosła pożądane efekty. Jeśli w składzie wcierki jest alkohol to musimy sami zobaczyć jak nasza skóra reaguje na różną częstotliwość stosowania. U jednych nie będzie podrażnień, a u innych mogą one wystąpić. Dlatego zalecam ostrożność- obserwację jak nasz skalp reaguje. Początkowo stosujmy wcierkę 2-3 razy w tygodniu.
      Pozdrawiam

      Usuń
  6. Bardzo przydatne i ciekawe informacje

    OdpowiedzUsuń

Bardzo mi miło, że odwiedziłeś/aś mojego bloga! Jeszcze milej będzie mi jeżeli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza.Dziękuję serdecznie za każdy komentarz nie będący spamem. :) Zapraszam ponownie!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Translate

Szukaj na tym blogu