wtorek, 20 listopada 2012

Emolienty, humektanty i punkt rosy!

Dziś bardzo ważny post, bo gdy nauczymy się uzywać odpowiednich składników przy odpowiednich warunkach atmosferycznych to... możemy pozbyć się puchu albo się przed nim ustrzec! :)

Miałam dziś na głowie puch... Najgorsze, że dziś akurat nie wiedziałam co nie spodobało się moim włosom. Zrobiłąm więc warkocz i chodziłam z nim cały dzień. Efekt wyszedł nawet fajny  :)


Sam temat puszenia się włosów był dla mnie trudny, nie ukrywam. Czytałam o punkcie rosy wiele blogów, stron. Wciąż było coś niejasnego, coś mi się myliło i ogólnie temat mnie przerażał. Postaram się napisać wszystko łatwo i jasno. Sama doświadczam bardzo często puszenia się włosów przy dużej wilgotności powietrza... Czasami puszyły się same z siebie i nie wiedziałam o co chodzi... Teraz już wiem- źle dostosowywałam dla nich ilość humektantów i emolientów!


Co to jest PUNKT ROSY?


Jest to temperatura powietrza, w której dochodzi do skraplania się go z postaci gazowej do postaci płynnej czyli w rosę. Temperaturę tą możemy odczytać w internetowych prognozach pogody np. TUTAJ . Gdy już odczytamy temperaurę zerkamy sobie na poniższe informacje.


 Jak to się ma do włosów?

Ano ma :) Otórz od wilgotności powietrza zależy nawilżenie naszych włosów. Jeżeli powietrze jest bardzo suche to nasze włosy oddają wilgoć ze swojego wnętrza do otoczenia. Analogicznie jeśli na dworze jest wilgotno to nasze włosy chłoną wilgoć z otoczenia jak gąbka. W obu przypadkach włosy zaczynają się puszyć, a my wyglądamy jak po porządnym tapirze.

Jak używać poszczególnych składników przy różnym punkcie rosy?

Poniżej - 9 °C -  bardzo sucho. Unikaj humektantów! Nakładaj odżywki bogate w oleje i emolienty, które zabezpieczą włoski przed spuszeniem i wysuszeniem. Loki przy tej temperaturze mogą być bardziej wyprostowane, włosy wygładzone.


-9 a -1 °C - trochę sucho. Nadal unikaj lub ogranicz humektanty. Należy nakładać odżywki bogate w oleje i emolienty.


-1 a 4 °C - troszkę mniej sucho.  Można nałożyć humektanty,ale w minimalnej ilości (sprawdźmy czy nasze włosy je tolerują przy takiej temperaturze), jak zwykle należy używać odżywek bogatych w olejki i emolienty.


4 a 16 °C - Optymalnie. Najlepsza wartość punktu rosy dla naszych włosów!  Można  zrównoważyć zawartość humektantów i emolientów w naszej pielęgnacji. Należy odnaleźć najkorzystniejsze proporcje dla naszych włosów. Nie powinny się puszyć.


16 a 21 °C - wilgotno. Przy takim punkcie rosy nie należy używać humektantów. Trzeba zabezpieczyć włosy odżywkami ze sporą ilością emolientów.


Powyżej 21 °C - bardzo wilgotno. Należy w ogóle nie stosować humentantów. Włosy będą się puszyć ze wzlędu na dużą wilgoć więc najlepiej je związać.


Humektanty

Są to silnie higroskopijne substancje, które dobrze rozpuszczają się w wodzie i mają zdolność do trwałego wiązania i zatrzymywania wody z otoczenia . Są to związki chemiczne mające charakter hydrofilowy. Nawilżają  one poprzez „przyciąganie” wody do warstwy rogowej naskórka z głębszych warstw skóry. Należy jednak pamiętać, że aby nasze włosy mogły zatrzymać cząsteczki wody wewnątrz, to musimy oprócz humenktantów stosować także emolienty, które  nie pozwalają wilgoci odparować.


Przykładowe humektanty:
  • gliceryna - glycerin
  • glikol propylenowy - propylene glycol
  • mocznik - urea
  • żel/kwas hialuronowy - hyaluronic acid
  • proteiny - w nazwie protein lub/i hydrolyzed
  • kwas mlekowy - lactic acid
  • mleczan sodu - sodium lactate
  • sodium hialuronate
  • mannitol
  • xylitol
  • sorbitol
  • niacynamid - niacinamide
  • d- pantenol
  • aloes
  • glucose
  • fructose
  • piroglutaminian sodowy (PCA)
  • Isoceteth-x, Isolaureth-x, Laneth-x, Laureth-x, Steareth-x PEG-x (polyethylene glycol)Silicone copolyols
  • miód
  • hydromanil (półprodukt z mazidla.com)
  • NMF (półprodukt z mazidla.com)


Emolienty


Są to hydrofobowe substancje zabezpieczające przed utratą wody poprzez utrudnienie jej przenikania przez naskórek dzięki wytworzeniu warstwy ochronnej na skórze. Emolienty  nie tylko natłuszczają, ale dodatkowo dbają na różne sposoby o to, aby skóra nie traciła swojej naturalnej wilgoci.  Innymi funkcjami emolientów jest działanie zmiękczające i odżywcze.

Przykładowe emolienty
  • alkohole tłuszczowe (w nazwie alcohol np. cetearyl alcohol, denat alc. do tej grupy nie należy)
  • oleje
  • silikony
  • parafina
  • polimery: polyquaternium
  • lanolina
  • nafta
  • masła roślinne
  • estry
  • trójglicerydy
  • woski

http://rudashopa.blogspot.com/2012/10/punkt-rosy-pielegnacja-wosow.html
http://wizaz.pl/forum/blog.php?b=6048
http://kosmetyczny-raj.blogspot.com/2012/06/jak-dziaaja-substancje-nawilzajace.html

17 komentarzy:

  1. Czyli humektanty przy temp 4-16? Bardzo klarownie to wyjaśniłaś ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, ale wiadomo- każdy włos jest inny i trzeba trochę indywidualnie podejść do tej rozpiski. Taka rozpiska na pewno ułatwia zrozumienie kiedy czego użyć, ale nie jest też gotową receptą na pozbycie się puchu. :)

      Usuń
  2. Wlasnie na taki wpis czekalam :D
    Dziekii! :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ladnie wygladaja po tym warkoczu. No akurat u mnie powietrze jest strasznie wilgotne. Wilgoc widac wszedzie :p. Zostawilam ostatnio sol na stole i teraz jest w niej wiecej wody niz soli.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U mnie też jakoś wilgotno... Mglisto, szaro i ponuro... I jedyną bardzo skuteczną metodą na takie warunki jest właśnie warkocz ;)

      Usuń
  4. dziękuję za taki wpis ;-) nareszcie wszystko wyjaśnione przejrzyście. swoją drogą, to Twój naturalny kolor włosów?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Naturalny jak najbardziej- tylko akurat w ciemniejszym świetle. Widać po moich zdjęciach, że niestety nie robię zdjęć w takich samych warunkach ;P

      Usuń
    2. no właśnie mój kolor oscyluje w tych samych barwach :P dlatego mam pytanko; robisz coś żeby ładnie go podkreślić? ja dążę teraz do tego, żeby zachować ładny brąz i wydobyć złote refleksy; peeling kawowy, napar z rumianku, łupiny orzecha włoskiego ;-) co do ostatniego trochę się waham bo nie chcę mieć bardzo ciemnych włosów, szukam odpowiednich produktów podkreślających naturalną barwę, jeśli coś wiesz na ten temat to chętnie posłucham :P a sama jak opracuję jakiś plan to się nim podzielę, jeśli będziesz zainteresowana ;-)

      Usuń
  5. Na pewno będę zainteresowana :D narazie nic nie robię w tym kierunku... Pisałam tutaj: http://mystraighthair.blogspot.com/2012/11/inne-przydatne-wasciwosci-zio.html o właściwościach przyciemniających/rozjaśniających ziół. Może coś Ci się przyda :)) Jak znajdę sposób to na pewno o nim napiszę :P

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. łaa świetny wpis :P mam już punkt zaczepienia, teraz tylko przy książkach trzeba usiąść ;-)

      Usuń
  6. A unikać zimą masek z gliceryną w składzie jak np. Alterra? :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak jak napisane jest wyżej- nie należy przesadzać z ilością humektantów, ale w maskach nie ma jej raczej w dużym stężęniu. Ja używałabym jak zwykle, bardziej skupiłabym się na tej rozpisce gdybym dodawała gliceryny do gotowych masek/odzywek. Wtedy nie przesadzałabym z ilością- 3-4 krople na pewno nie zaszkodzą. Tak naprawdę wszystko zależy od naszych włosów. U jednych mała ilość gliceryny może powodować puch,a inne włosy zareagują na taką samą ilość bardzo dobrze. Należy jednak zachować równowagę pomiędzy humektantami i emolientami :)

      Usuń
    2. A o jakiej porze roku i punkcie rosy i wilgotności powietrza powinnam używać świeżo zakupionej maski NATURVITAL Z ALOESEM > ma wysoko w składzie aloes...
      :)

      Usuń
    3. Skład maski: Aqua (woda); Cetearyl Alcohol (emolient); Aloe barbadensis leaf juice (ekstrakt z liści aloesu [nawilża, odżywia, łagodzi]); Cetyl Esters (wosk syntetyczny); Glycerin (gliceryna); Juniper communis fruit extract (ekstrakt z owoców jałowca); Behentrimonium Chloride (konserwant); Panthenol (pantenol); Cetrimonium Chloride (konserwant); Parfum (Fragrance); Phenoxyethanol (konserwant); Benzoic Acid (konserwant); Dehydroacetic Acid (konserwant); CI 77891.

      Jak widać mamy tu aloes i glicerynę (humektanty), ale wyżej w składzie znajduje się Cetearyl Alcohol(emolient- Zastosowany w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów tworzy na powierzchni warstwę okluzyjną (film), która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni (jest to pośrednie działanie nawilżające), przez co kondycjonuje, czyli zmiękcza i wygładza skórę i włosy). Uważam, że skoro w masce znajdują się i emolienty i humektanty to włosy nie powinny reagować na nią źle (choć to zależy jeszcze od indywidualnych właściwości włosów). Spróbuj używać w zimie- będziesz widzieć czy włosy się z nią polubią czy też trzeba będzie poczekać z nią do temperatur powyżej zera. Mam nadzieję, że pomogłam. Pozdrawiam serdecznie! :)

      Usuń
  7. Ojej, ale tu jest wartość merytoryczna. Jestem pod wrażeniem, i wiele dzięki temu wpisowi zrozumiałam. Zawsze się zastanawiałam czemu włosy mi się tak puszą po każdej masce... teraz czytam skład, wybieram i jest zdecydowanie lepiej. Dziękuję.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo mi miło, że odwiedziłeś/aś mojego bloga! Jeszcze milej będzie mi jeżeli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza.Dziękuję serdecznie za każdy komentarz nie będący spamem. :) Zapraszam ponownie!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Translate

Szukaj na tym blogu